Loader

Badania na boreliozę w Laboratorium Genetycznym CM Medyk

16-05-2022

Badania na boreliozę w punktach pobrań CM Medyk

Borelioza, zwana też „chorobą z Lyme”, to wieloukładowa choroba zakaźna wywoływana przez bakterie Borrelia burgdorferi, przenoszone przez kleszcze z rodzaju Ixodes. W zależności od tego jaki narząd bądź układ ludzkiego organizmu zajmą bakterie może rozwinąć się borelioza stawowa, kardiologiczna bądź neuroborelioza. Pierwszym charakterystycznym objawem choroby jest tzw. „rumień wędrujący” (pojawia się tylko u ok. 70% zakażonych), inne objawy są niespecyficzne i mogą pojawić się nawet kilka miesięcy od kontaktu z kleszczem. Dlatego też diagnostyka, a także leczenie nie jest łatwe i zajmuje dużo czasu.

Co roku w Polsce boreliozą zakaża się ok. 40 tys. osób. Średnio co trzeci kleszcz jest potencjalnym źródłem boreliozy.

 Zapraszamy do  CM Medyk, gdzie oferujemy szereg badań:

  • Przesiewowe testy serologiczne IgM/IgG metodą ELISAtesty stosowane we wczesnej diagnostyce boreliozy (przeciwciała IgM pojawiają się w 2-3 tygodniu od zakażenia, IgG po około miesiącu). Pozytywne testy ELISA zazwyczaj wymagają potwierdzenia w bardziej czułym i specyficznym teście Western blot.
  • Testy potwierdzenia IgM/IgG metodą Western blot testy stosowane do weryfikacji pozytywnych bądź wątpliwych wyników otrzymanych metodą ELISA. W teście wykorzystuje się kilkanaście różnych, wysoce specyficznych antygenów reagujących z przeciwciałami IgM i IgG pojawiających się w trakcie zakażenia bakteriami z rodzaju Borrelia. Dodatkowo test pozwala oznaczyć anaplazmozę (chorobę zakaźną również przenoszoną przez kleszcze) oraz wykluczyć reakcje krzyżowe z innym krętkiem Treponema pallidum.
  • Test molekularny RT-PCR – bardzo czuły i specyficzny test, w którym wykrywany jest bezpośrednio materiał genetyczny krętków Borrelii. Bakterie można wykryć praktycznie już w pierwszych dniach od zakażenia. Metoda może jednak dawać wyniki fałszywie dodatnie (np.: w obecności martwego patogenu) lub fałszywie ujemne (np.: gdy bakterie z krwi przeniknęły już do tkanek).
  • Badania kleszcza na obecność bakterii Borelli – dostarczony do badań kleszcz może być żywy lub martwy, w całości lub jego fragment

Pamiętaj !!!

Im szybciej zdiagnozowana borelioza i podjęta terapia antybiotykowa, tym większa szansa na pełne wyleczenie i szybki powrót do zdrowia.

Badania kleszcza i z krwi w kierunku wykrycia boreliozy wykonasz we wszystkich punktach pobrań CM Medyk.

Więcej o badaniach pod nr tel. 517-194-743.

 

Skip to content