Loader

Aktualności

07-02-2020

Choroby Układu Krążenia – bezpłatne badania

Pamiętasz o badaniu swojego serca? Przecież zdrowe, silne serce to podstawa! Przypominamy, że w placówkach POZ wykonywane są bezpłatne badania w ramach programu profilaktyki układu krążenia.

Program jest kierowany dla osób, które:
✔️ w tym roku kalendarzowym mają 35, 40, 45, 50, 55 lat.
✔️ są obciążeni czynnikami ryzyka (palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze krwi, niska aktywność ruchowa, nadwaga i otyłość, upośledzona tolerancja glukozy, nadmierny stres, nieracjonalne odżywianie się, wiek)
✔️ u których nie została dotychczas rozpoznana choroba układu krążenia
✔️ które w okresie ostatnich 5 lat nie korzystały ze świadczeń udzielanych w ramach programu profilaktyki ChUK (Choroby Układu Krążenia)
Jeśli powyższe kryteria Ciebie dotyczą – koniecznie zgłoś się do lekarza rodzinnego.
Lista placówek POZ znajdziesz TUTAJ

O programie:

Mimo coraz lepszej diagnostyki i nowocześniejszych metod leczenia umieralność w Polsce z powodu chorób układu krążenia należy do najwyższych w Europie. Na ich rozwój wpływa wiele czynników związanych ze współczesnym stylem życia, m.in.: nieodpowiednia dieta, palenie tytoniu i picie alkohol, stres czy brak lub niewystarczająca ilość aktywności fizycznej. Długotrwałe narażenie na te czynniki może prowadzić do licznych zaburzeń, m.in.: dyslipidemii, otyłości, cukrzycy czy nadciśnienia tętniczego krwi. Tylko wyeliminowanie niewłaściwych nawyków, możemy w dużym stopniu zminimalizować ryzyko zachorowania.

Dla osób szczególnie narażonych na choroby układu krążenia został opracowany Program Profilaktyki Chorób Układu Krążenia (CHUK), który ma na celu podniesienie wiedzy i świadomości pacjentów na temat chorób układu krążenia i zdrowego stylu życia, ale przede wszystkim zmniejszenie o 20 proc. zachorowalności i umieralności Polaków z powodu chorób układu krążenia.

Więcej na stronie: pacjent.gov.pl