Loader

Aktualności

15-04-2020

Szybki test na koronawirusa z krwi

Szybkie testy na przeciwciała COVID-19.

Od 1 maja b.r. w każdej przychodni CM MEDYK można wykonać test na przeciwciała COVID-19.

Testy zostały wprowadzone, aby zapewnić Państwu oraz naszemu Personelowi maksimum bezpieczeństwa.

Koszt badania przed umówioną wizytą w przychodni to 50 zł. Jest to badanie dobrowolne.

 

Testy można wykonać niezależnie od wizyty w przychodni:

70 zł – koszt dla pacjentów POZ CM MEDYK niezależnie od wizyty.

150 zł – koszt dla klienta indywidualnego.

Koronawirus SARS-CoV-2 – test kasetkowy, badanie przeciwciał IgG i IgM

  • Test polega na identyfikacji przeciwciał IgG i IgM specyficznych dla koronawirusa SARS-CoV-2
  • Dodatni wynik testu może świadczyć o przebyciu zakażenia w przeszłości (klasa IgG) lub toczącej się infekcji (klasa IgM)

W ramach pakietu badamy:

  • obecność przeciwciał IgG anty-SARS-CoV-2
  • obecność przeciwciał IgM anty-SARS-CoV-2

KORONAWIRUS SARS-CoV-2

SARS-CoV-2 jest wirusem RNA z rodziny koronawirusów – wywołuje on zespół chorobowy nazywany COVID-19.
Infekcja SARS-CoV-2 u jednych przebiega bezobjawowo lub z łagodnymi objawami, u innych prowadzi do groźnych powikłań, które mogą skutkować zgonem chorego.
Na ciężki przebieg infekcji narażone są przede wszystkim osoby z obniżoną odpornością i chorobami współistniejącymi. Dotychczas nie opracowano szczepionki przeciwko SARS-CoV-2.

Kiedy warto wykonać test:

Test najlepiej wykonać minimum w 10 dobie od kontaktu z osobą zakażoną lub w momencie kiedy pacjent ma objawy manifestujące kaszlem, dusznością i gorączką.

Koronawirus SARS-CoV-2 a przeciwciała IgM i IgG

Dotychczas na świecie potwierdzono już ponad 3,5 miliona zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 oraz ponad 240 tysięcy zgonów z jego powodu. Dane kliniczne wskazują, że czas od infekcji SARS-CoV-2 do wystąpienia objawów wynosi od 3 do 14 dni.
Badanie serologiczne w kierunku SARS-CoV-2 polega na identyfikacji przeciwciał IgM i IgG specyficznych dla tego koronawirusa (IgM anty-SARS-CoV-2 i IgG anty-SARS-CoV-2). Dynamika tworzenia się tych przeciwciał jest charakterystyczna dla innych ostrych zakażeń wirusowych.
Stężenie przeciwciał IgG anty-SARS-CoV-2 zwiększa się wraz ze spadkiem stężenia IgM anty-SARS-CoV-2. Specyficzne przeciwciała IgM mogą zostać wykryte niekiedy 3 dni po pojawieniu się objawów, pomiar IgG anty-SARS-CoV-2 jest możliwy u osób z objawami po ok. 10 dniach.
Wynik ujemny testu serologicznego nie wyklucza przebiegu infekcji koronawirusem SARS-CoV-2. Wynik dodatni powinien zostać potwierdzony przy pomocy testu molekularnego, met. Real-time RT-PCR.

Co daje zrobienie testu?

Wykonanie badania może przyczynić się do określenia, czy osoba badana miała kontakt z koronawirusem SARS-CoV-2. Wynik dodatni badania może świadczyć o przebyciu zakażenia w przeszłości (klasa IgG) lub toczącej się infekcji (klasa IgM). Przeprowadzenie testu ma znaczenie epidemiologiczne i może być przydatne w identyfikacji przypadków bezobjawowej/skąpoobjawowej infekcji SARS-CoV-2.

Jak  wygląda realizacja badania?

Aby wykonać test, zadzwoń pod jeden z wybranych numerów telefonicznych:

Rzeszów, al. Rejtana 53:  tel. 517194743

Rzeszów, ul. Szopena 1:  tel.  178620101, 517194343

Jasionka 954F: tel.  509890627

Mielec, ul. Partyzantów 21, tel. 509890952 (7:00 – 14:00)

Dębica, ul. Kwiatkowskiego 1, tel. 509890297 (7:00 – 18:00)

i umów się na dogodny termin.

Badania wykonywane są w specjalnie przeznaczonych do tego, bezpiecznych miejscach. Personel punktu jest odpowiednio zabezpieczony i zapoznany z aktualnymi procedurami postępowania w sytuacji podwyższonego ryzyka epidemiologicznego. Podczas rozmowy telefonicznej zostaną przekazane wszystkie instrukcje.

Wynik otrzymasz już po 15 minutach od pobrania materiału do badań.

Co jeśli wynik jest pozytywny?

Należy niezwłocznie zadzwonić na numer właściwej miejscu zamieszkania Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, celem poinformowania o wyniku testu i otrzymaniu dalszych instrukcji.