Loader

Dzień Walki z Otyłością

24-10-2023

Dzień Walki z Otyłością

Dzień Walki z Otyłością

Otyłość to już niestety jedna z chorób cywilizacyjnych XXI wieku, z którą zmagają się osoby w różnym wieku i różnej płci. Choć ciężko w to uwierzyć, co roku na świecie z powodu problemów związanych z otyłością i nadwagą umiera kilka milionów osób. Według Światowej Organizacji Zdrowia otyłość to najgroźniejsza choroba przewlekła, która prowadzi do rozwoju wielu chorób, w tym układu krążenia, cukrzycy typu 2, zespołu metabolicznego czy zaburzeń hormonalnych.

U osób z nadwagą występuje zwiększone ryzyko zachorowań także na niektóre nowotwory:  trzustki, nerek, jelita grubego, prostaty czy raka piersi. Wpływa na zwyrodnienie całego układu kostno-stawowego, miażdżycy czy nadciśnienia tętniczego – to problem blisko 10 mln Polaków. U osoby z poważną nadwagą wzrasta także ryzyko wystąpienia udaru mózgu oraz zawału serca.

Według danych obecnie w Polsce ponad 60 proc. mężczyzn i blisko 50 proc. kobiet zmaga się z nadmierną masą ciała.

Niestety – problem otyłości coraz częściej dotyka dzieci i młodzież. Zbyt mało ruchu, a za dużo czasu spędzonego przed komputerem, do tego niezdrowa dieta sprawia, że problemy z wagą mają już dzieci nawet w wieku 7 lat.

 

Czym są nadwaga i otyłość?

Nadwaga i otyłość to nieprawidłowe i nadmierne nagromadzenie tłuszczu, będące zagrożeniem dla zdrowia. Otyłość diagnozuje się za pomocą kilku wskaźników: obwodu talii (OT), wskaźnika masy ciała (BMI – Body Mass Index), wskaźnika talia-biodra (WHR – Waist to hip ratio). Wskaźnik masy ciała (BMI) powyżej 25 uważa się za nadwagę, a powyżej 30 za otyłość. Otyłość dzielimy na dwa rodzaje: pierwotną oraz wtórną.

Otyłość pierwotna jest związana z tzw. dodatnim bilansem energetycznym – tzn., że dana osoba „spala” za mało energii w porównaniu z jej ilością dostarczaną z pożywieniem.

Otyłość wtórna pojawia się w wyniku chorób, które powodują zaburzenie równowagi metabolicznej organizmu.

 

Przyczyny otyłości:

Główna przyczyna to spożywanie wysokokalorycznej, przetworzonej żywności bogatej w tłuszcz – w tym „śmieciowego” jedzenia typu fast food i słodyczy – oraz brak warzyw, owoców i pełnoziarnistych produktów zbożowych w diecie. Uregulowanie sposobu odżywiania to pierwszy krok, by zrzucić kilogramy.

Kolejną przyczyną tycia jest zdecydowanie mało ruchu oraz siedzący tryb życia i wiele godzin dziennie spędzanych przed ekranem komputera i telewizora. Dane Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że wystarczy 2,5 godziny umiarkowanej  aktywności w tygodniu, by zmniejszyć ryzyko chorób aż o kilkadziesiąt procent.

 

Zdajemy sobie sprawę, że – jak z każdą chorobą – samotna walka z nadwagą czy otyłością może być trudna. Dlatego jesteśmy tu dla Ciebie.

Problem nadwagi dotyczy Ciebie? Pozwól sobie pomóc. Poznaj szczegóły:
https://rehabilitacja.medyk.rzeszow.pl/leczenie-nadwagi-i-otylosci/

Jeśli nie wiesz, jak stworzyć odpowiednią dla siebie, zbilansowaną i zdrową dietę, skonsultuj się z wykwalifikowanym dietetykiem:
https://www.medyk.rzeszow.pl/dietetyka/

Skip to content