Loader

Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV

04-03-2024

Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV

Wirus HPV – (Human Papillomavirus) jest wirusem brodawczaka ludzkiego, który w 90% przypadków przenoszony jest przez kontakty seksualne. Ale źródłem zakażenia może być również kontakt ze skórą, błoną śluzową, śliną czy krwią osoby zakażonej. W większości przypadków wirus nie wywołuje żadnych objawów, a infekcja samoistnie zanika po pewnym czasie.
 
W Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV przypominamy jednak, że przewlekłe zakażenie HPV oraz niektóre typy wirusa zwiększają ryzyko występowania nowotworu szyjki macicy.
 
Rak szyjki macicy to szósty pod względem częstości występowania rak, który stanowi ponad 10% nowotworów u kobiet. Według danych Information Centre of HPV and Cancer w 2020 r. w Polsce na raka szyjki macicy zachorowało 3 862 kobiet.
 
Największą liczbę zachorowań rejestruje się u kobiet między 45-49 rokiem życia. Ale zdarzają się również przypadki raka szyjki macicy wśród nastolatek.
 
 
W Polsce od 2021 roku dla osób powyżej 9. roku życia jest refundowana szczepionka przeciw konkretnym typom wirusa HPV, które odpowiedzialne są za 75-90% przypadków występowania raka szyjki macicy. Według raportu Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, najlepszym momentem zaszczepienia się jest okres przed rozpoczęciem współżycia seksualnego, ale szczepionkę można przyjąć tak naprawdę niezależnie od wieku.
 
Pamiętaj jednak, że najważniejsza jest profilaktyka. Niezależnie od szczepień należy regularnie odwiedzać ginekologa i wykonywać badania cytologiczne.
 
źródło: gov.pl
Skip to content