Loader

Laboratorium Genetyczne CM Medyk

19-06-2020

Laboratorium Genetyczne CM Medyk

Szanowni Pacjenci,

ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną Centrum Medyczne Medyk otworzyło laboratorium genetyczne, w którym przeprowadzamy m. in. badania genetyczne w kierunku COVID-19. Nasza pracownia została wpisana do wykazu laboratoriów COVID, prowadzonego przez Ministerstwo Zdrowia. Ponadto mamy podpisaną umowę z NFZ na wykonanie testów na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Laboratorium genetyczne czynne jest 7 dni w tygodniu. Wykonujemy badania w ciągu kilku godzin od otrzymania materiału do badań, a maksymalny czas oczekiwania na wynik wynosi 24 godziny od momentu pobrania. Ponadto oferujemy odbiór materiału do badania własnym transportem.

Nasza pracownia genetyczna mieści się w Rzeszowie przy al. Rejtana 53, co jest dodatkowym atutem w przypadku wyników niediagnostycznych. Lokalizacja w centrum stolicy Podkarpacia powoduje, że czas transportu powtórnie pobranego materiału do badania i czas oczekiwania na wynik będą maksymalnie skrócone.

W przypadku badań wykonywanych w ramach umowy z NFZ preferujemy rozliczenie bezpośrednio z NFZ.

W badaniu molekularnym, które wykonujemy, wykrywana jest sekwencja genu E, charakterystyczna dla rodzaju betakoronawirusów oraz sekwencja genu RdRp, pozwalająca na identyfikację SARS-CoV-2. Analizę moleularną wykonujemy techniką RT-PCR (detekcja w czasie rzeczywistym), z zastosowaniem zestawu diagnostycznego Advanced One Step FAST Covi19 KIT TWO GENE SET, firmy GeneMe Sp. z o.o.

Centrum Medyczne MEDYK w dniu 26.06.2020 r. decyzją Wojewody Podkarpackiego Ewy Leniart zostało wpisane listę punktów pobrań, które pobierają wymazy na badania genetyczne w kierunku obecności wirusa SARS-CoV-2 od pacjentów, którym badanie refunduje NFZ.

Nasz punkt pobrań zlokalizowany jest także w placówce przy al. Rejtana 53 w Rzeszowie, działa 7 dni w tygodniu i umożliwia pobranie wymazu w formie drive-thru. Pacjenci, którym pobieramy materiał w punkcie pobrań do badań genetycznych to: pacjenci kierowani do sanatoriów i na leczenie uzdrowiskowe, rolnicy korzystający z rehabilitacji w ramach KRUS, osoby odbywający kwarantannę, studenci wydziałów medycznych odbywający praktyki w szpitalach, pozostałe osoby, którym zlecono wykonanie testu diagnostycznego w kierunku obecności wirusa SARS-CoV-2 za pomocą systemu informatycznego.

Docelowo w naszym laboratorium chcemy wykonywać także badania molekularne predyspozycji genetycznych do chorób

oraz

  • badania genetyczne w onkologii  i hematoonkologii – w ramach tych badań planujemy przeprowadzać testy płynnej biopsji.

Test płynnej biopsji umożliwia rozpoznanie wielu nowotworów, w tym:

  • raka jajnika
  • raka trzustki
  • raka przełyku
  • raka żołądka
  • raka macicy
  • raka jelita grubego
  • raka płuc
  • raka szyi i głowy

Zapraszamy!