Loader

Aktualności

27-03-2024

Profilaktyka 40 Plus – dlaczego warto?

1. Ciągle mówimy, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. A w zapobieganiu najlepiej pomagają profilaktyka i regularne badania, na które często nie mamy czasu. Faktycznie profilaktyka ratuje życie? 

Tak, jak najbardziej. Oczywiście przed wieloma chorobami w 100% nas nie zabezpieczy, ale w przypadku wykrycia ich we wczesnym stadium leczenie, które otrzymamy, nie będzie miało tak negatywnego wpływu na inne układy w naszym ciele, jak w przypadku późnego wykrycia choroby w zaawansowanym już stadium (kiedy zazwyczaj nie da się jej wyleczyć ,a jedynie częściowo uchronić się przed jej objawami)

2. Program Profilaktyka 40 Plus skierowany jest – jak nazwa wskazuje – do osób powyżej 40. roku życia. To przełomowy wiek dla naszego zdrowia i organizmu?

Musimy mieć świadomość, że z czasem wszystkie układy w naszym organizmie pracują mniej wydajnie, ale nie ma takiego wyraźnego momentu przełomowego identycznego dla każdego z nas. Dla każdego ten moment jest inny, ale zazwyczaj andropauza/menopauza dotyka nas między 40-55 rokiem życia. Każdy chyba już dziś wie, że wiek biologiczny i metrykalny to zupełnie coś innego i to raczej według wieku biologicznego powinno się oceniać nasze ryzyko chorób (co na dzień  dzisiejszy nie jest jeszcze możliwe na tak dużą skalę). 

3. Jaką wiedzę na temat naszego zdrowia zyskujemy, wykonując badania, które obejmuje program?

Możemy się dowiedzieć wielu rzeczy na temat naszego stanu zdrowia. Wśród najczęstszych problemów, które możemy sprawdzić chciałbym wymienić: nadciśnienie(i jego powikłania), anemię, zaburzenia czynności nerek i wątroby, cukrzycę, hiperlipidemię. Dodatkowo po konsultacji z lekarzem możemy znacznie zwiększyć zakres chorób, które można wykryć jedynie na podstawie badań z pakietu 40 plus.

4. Co mówią statystyki programu? Czy dzięki tym badaniom faktycznie udaje się wykrywać wczesne stadia choroby i ratować życie pacjentów?

Nie mam dostępu do takich statystyk, jednak już na podstawie doświadczeń z mojej praktyki lekarza rodzinnego widzę, że mnóstwo Pacjentów zyskało możliwość leczenia ich chorób zanim jeszcze pojawiły się utrudniające codzienne funkcjonowanie  objawy.

5. Jako lekarz rodzinny ma Pan na co dzień kontakt z pacjentami, którzy przychodzą z różnymi dolegliwościami. Jaka jest ich świadomość na temat profilaktyki zdrowia?

Myślę, że świadomość pacjentów w tematyce profilaktyki zdrowotnej i tego, co w ich wieku warto sprawdzić, niestety wciąż jest bardzo mała. Pacjenci dużo wiedzą na temat chorób, ale niestety bardzo mało na temat zapobiegania im.

6. Pana zdaniem programy takie, jak Profilaktyka 40 Plus, powinny być na stałe dostępne dla pacjentów? By mogli każdego roku skorzystać z takiego kompleksowego przeglądu zdrowia, bez konieczności wypisywania skierowania?

Myślę, że tak – uważam ten program za bardzo dobry i wg. mnie powinien być utrzymany bezterminowo. Jednak uważam też, że  powinny być zwiększone możliwości poszerzania pakietu badań tylko na podstawie ankiety przeprowadzonej z Pacjentem.

 7. Jak przygotować się do badań w ramach programu Profilaktyka 40 Plus? Czy można zrobić je „z marszu”?

Należy być na czczo i jeżeli przeszło się ostatnio jakąś infekcję, należy przed udaniem się na badania odczekać przynajmniej tydzień czasu. Badania można wykonać w przychodniach CM Medyk bez wcześniejszej rejestracji, przynosząc dowód osobisty i próbki moczu i kału. 

 

Na pytania odpowiadał lek. Edward Wąsiewicz, w trakcie spec. z medycyny rodzinnej, który przyjmuje także w soboty. Więcej informacji o dostępnych terminach na stronie:

https://www.osoz.pl/ron-www/edward-wasiewicz/rzeszow-2

lub pod numerem telefonu: 17 865 21 11
Skip to content