Loader

Rak prostaty - objawy, leczenie, profilaktyka

15-11-2023

Rak prostaty – objawy, leczenie, profilaktyka

Rak prostaty – podstawowe informacje: 

Rak prostaty to drugi w kolejności (zaraz po raku płuc) nowotwór najczęściej atakujący mężczyzn. Stanowi 13% wszystkich nowotworów, na jakie chorują mężczyźni. Co roku w Polsce o chorobie nowotworowej prostaty dowiaduje się ponad 12 tys. mężczyzn. 4 tys. z nich umiera.

W listopadzie we wszystkich punktach pobrań Centrum Medycznego Medyk na Podkarpaciu badania PSA + cholesterol całkowity można wykonać w cenie 15 zł.

 

Rak prostaty – przyczyny

Badania wskazują, że najczęściej na tego typu nowotwory zapadają mężczyźni po 60. roku życia. Z roku na rok granica wieku jest jednak niestety coraz niższa, a zachorowania pojawiają się już u mężczyzn po 45. roku życia. Co decyduje o podatności na nowotwór raka prostaty? Największe znaczenie ma genetyka – dokładnie mutacja BRCA. Jeśli w Twojej rodzinie ktoś bliski, np. brat lub ojciec, chorował na raka prostaty, ryzyko zachorowania jest dwukrotnie większe niż u innych mężczyzn. Jeśli chorował więcej niż jeden członek rodziny, ryzyko jest już 9-11-krotnie większe.

 

Rak prostaty – objawy

To bardzo podstępny nowotwór. W początkowym stadium choroba przeważnie nie daje żadnych objawów lub są one tak nieznaczne, że łatwo je przegapić. Mimo to należy trzymać rękę na pulsie, jeśli zauważyłeś u siebie:

-częstomocz,

-parcie na pęcherz budzące w nocy,

-silną, trudną do opanowania potrzebę oddania moczu,

-nieustanne uczucie niepełnego wypróżnienia,

-oddawanie moczu wąskim strumieniem.

Te objawy mogą świadczyć o wielu różnych, niekoniecznie groźnych schorzeniach, ale jeśli zaobserwujesz je u siebie, skonsultuj się ze specjalistą.

 

Objawy świadczące o zaawansowanym stadium choroby:

-ból lędźwiowo-krzyżowego odcinka kręgosłupa

-brak apetytu,

-nagła utrata wagi bez konkretnej przyczyny

 

Rak prostaty – diagnostyka

Podstawowe badanie, jakie każdy mężczyzna po 50. roku życia powinien robić co roku, to pomiar antygenu gruczołu krokowego, czyli inaczej poziom PSA we krwi. Można je wykonać w punktach pobrań Centrum Medycznego Medyk.

Zwiększone stężenie PSA może świadczyć o raku prostaty, ale nie tylko. Taki wynik mogą dać również niektóre przyjmowane leki, nadmierne spożycie alkoholu lub np. zupełnie inna choroba – wynik nie świadczy o nowotworze, ale jest pierwszym sygnałem do zlecenia przez lekarza kolejnych badań.

Kolejne badanie podstawowe w celu diagnozy raka prostaty to tzw. badanie per rectum, wykonywane przez urologa. Specjalista bada palcem gruczoł prostaty, ocenia jej kształt i może wyczuć ewentualne zmiany. Tego typu badanie można wykonać, zgłaszając się do specjalisty w jednej z wybranych przychodni Centrum Medycznego Medyk.

Niepokojące wyniki badań prowadzą do kolejnego etapu diagnozy, czyli USG. Badanie to pozwala dokładnie przyjrzeć się pęcherzowi moczowemu oraz prostacie. Jeszcze bardziej szczegółowy jest rezonans magnetyczny, dzięki któremu raka prostaty można wykryć na wczesnym etapie.

Jeśli podejrzenia co do choroby u pacjenta są już bardzo poważne, kierowany jest na biopsję standardową lub celowaną. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym i polega na pobraniu fragmentu tkanki prostaty. Biopsja ostatecznie potwierdza lub wyklucza chorobę.

Nowotwór prostaty często przerzuca się na kości, dlatego u pacjentów z podejrzeniem zaawansowanego stadium choroby wykonuje się również scyntygrafię, czyli badanie układu kostnego.

 

Rak prostaty – leczenie

Nowotwór prostaty we wczesnym etapie rozwoju leczony jest chirurgicznie poprzez wykonanie prostatektomii, a następnie stosowana jest terapia hormonalna, radioterapia i chemioterapia.

Chorą prostatę usuwa się przede wszystkim u pacjentów, którzy mają szansę na przeżycie ponad 10 lat i nie stwierdzono u nich przerzutów. W niektórych przypadkach alternatywą dla operacji może być radioterapia.

Zaawansowane stadium choroby uniemożliwia zastosowanie operacji oraz radioterapii. W takich przypadkach pacjent leczony jest terapią hormonalną, która blokuje działanie męskich hormonów, a tym samym wzrost komórek nowotworowych.

Gdy rak okazuje się odporny na hormonoterapię, pacjent leczony jest chemioterapią.

 

Rak prostaty – profilaktyka

Podstawowym działaniem profilaktycznym w przypadku raka prostaty, jakie każdy mężczyzna po 50. roku życia powinien robić co roku, jest badanie poziomu PSA we krwi, czyli pomiar antygenu gruczołu krokowego. Centrum Medyczne Medyk umożliwia wykonanie takich badań w swoich punktach pobrań. Szybkie wykrycie choroby daje szansę na całkowite wyleczenie.

Oprócz tego zdrowa dieta, ruch i zrezygnowanie z używek takich jak alkohol i palenie papierosów znacznie wpływają na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka prostaty.

Skip to content