Loader

Rak szyjki macicy

31-10-2023

Rak szyjki macicy

Rak szyjki macicy – podstawowe informacje

W Polsce każdego roku notuje się około 3 tys. zachorowań na raka szyjki macicy. Rak ten, zaraz po raku piersi i raku jajnika, jest jednym z częstszych nowotworów u kobiet.

 

Rak szyjki macicy – przyczyny

-wczesne rozpoczęcie życia seksualnego

-duża liczba partnerów seksualnych

-zakażenie ludzkim wirusem niedoboru odporności HIV

-zakażenie wirusem HPV

-duża liczba porodów

-immunosupresja

-przeszczepy narządów

-wieloletnie stosowanie hormonalnych środków antykoncepcyjnych

-przewlekłe stany zapalane pochwy

-palenie tytoniu

 

Rak szyjki macicy – objawy

Podobnie, jak w przypadku raka jajnika, w początkowej fazie choroby rak szyjki macicy nie daje jednoznacznych, charakterystycznych objawów. Kiedy choroba się rozwija, mogą wystąpić:

-krwawienie między miesiączkami

-krwawienie po stosunku

-krwiste/wodniste upławy o przykrym zapachu i brudnoszarym kolorze

-krew w moczu i stolcu

-bolesne parcia na mocz i stolec

W zaawansowanym stadium mogą pojawić się także ból w okolicach podbrzusza i miednicy oraz nadciśnienie

Leczenie raka szyjki macicy

Metoda leczenia zależy od tego, jak zaawansowana jest choroba, czy pacjentka planuje dzieci oraz jaki jest jej stan ogólny. Najlepszą i najskuteczniejszą obecnie metodą leczenia raka szyjki macicy jest operacja. Podczas zabiegu usuwana jest szyjka macicy i węzły chłonne miednicy. W niektórych przypadkach trzeba wyciąć całą macicę i otaczające ją tkanki. Jako leczenie uzupełniające po zabiegu chirurgicznym stosuj się  radioterapię z chemioterapią.

 

Rak szyjki macicy – profilaktyka

W przypadku raka szyjki macicy, jak zresztą w przypadku każdej choroby, bardzo duże znaczenie ma profilaktyka. Szczególnie dlatego, że rozpoznanie raka szyjki macicy we wczesnym stadium (1 stopień) daje wyższe szanse na wyleczenie – od 55 do 95%.

Jedną z głównych metod profilaktyki raka szyjki macicy są regularne badania ginekologiczne – badania przesiewowe w kierunku raka szyjki macicy i zakażeniu HPV. Badanie cytologiczne umożliwia wykrycie zmian przedrakowych oraz wczesnych postaci raka szyjki macicy. Obecnie kryteria włączenia do bezpłatnego programu profilaktyki raka szyjki macicy obejmują kobiety w wieku 25-64 lat.

W ramach profilaktyki pierwotnej ważne jest również utrzymywanie prawidłowej masy ciała, stosowanie zdrowej, zbilansowanej diety, niepalenie papierosów oraz właściwy poziom higieny osobistej.

Skip to content